Tiedotteet ja uutiset

    Postin ja Ilkka-Yhtymän yhteistyö jatkuu myös ensi vuonna

    11.6.2019

    Posti ja Ilkka-Yhtymä ovat sopineet vuotta 2020 koskevista jakelupalveluista. Posti hoitaa Ilkka-Yhtymän kustantamien sanomalehtien seitsemänpäiväiset jakelupalvelut myös ensi vuonna.

    Postin tarjoamat jakelupalvelut kattavat sekä taajamien varhaisjakelut että haja-asutusalueiden perus- ja viikonloppujakelut.

    Ilkka-Yhtymä on ostanut kustantamiensa maakunta- ja paikallislehtien jakelupalvelut valtaosin Postilta vuodesta 1982 lähtien. Palvelut kattavat sekä taajamien varhaisjakelut että haja-asutusalueiden perus- ja viikonloppujakelut.

    - Postin ja Ilkka-Yhtymän kumppanuus toimii hienosti. Olemme kehittäneet yhdessä sanomalehtien jakelupalveluja. Jo vuodesta 2008 lähtien olemme hakeneet uusia ratkaisuja Ilkan ja Pohjalaisen levikkialueiden palvelukokonaisuuden näkökulmasta, muun muassa sopimalla haja-asutusalueiden jakelun aikaistetusta palvelutasosta sekä pienten paikkakuntien sanomalehti- ja kirjejakelun yhdistämisestä, Kimmo Kauranen Postin Sanomalehtipalveluista kertoo.

    Suomalaiset arvostavat edelleen kotiin asti tuotua sanomalehteä. Monissa maissa päivän lehti haetaan kioskista, mutta Suomessa se jaetaan kotiin asti.