Posti Group Oyj:n tilinpäätöstiedote tammi–joulukuu 2021
Ellei toisin mainita, luvut suluissa viittaavat vertailukauteen edellisvuonna.
Loka–joulukuu
Keskeiset tunnusluvut
Liikevaihto kasvoi 0,5 prosenttia ja oli 444,2 (441,8) miljoonaa euroa.
Oikaistu käyttökate laski 50,3 (60,8) miljoonaan euroon eli 11,3 (13,8) prosenttiin liikevaihdosta.
Käyttökate heikkeni 50,1 (57,0) miljoonaan euroon eli 11,3 (12,9) prosenttiin liikevaihdosta.
Oikaistu liiketulos heikkeni 18,7 (31,4) miljoonaan euroon eli 4,2 (7,1) prosenttiin liikevaihdosta.
Liiketulos heikkeni 14,8 (27,6) miljoonaan euroon eli 3,3 (6,2) prosenttiin liikevaihdosta.
Tammi−joulukuu
Keskeiset tunnusluvut
Liikevaihto kasvoi 2,5 prosenttia 1 595,0 (1 555,4) miljoonaan euroon.
Oikaistu käyttökate parani 181,6 (173,5) miljoonaan euroon eli 11,4 (11,2) prosenttiin liikevaihdosta.
Käyttökate parani 180,5 (165,7) miljoonaan euroon eli 11,3 (10,7) prosenttiin liikevaihdosta.
Oikaistu liiketulos heikkeni ja oli 59,8 (60,5) miljoonaa euroa eli 3,7 (3,9) prosenttia liikevaihdosta.
Liiketulos parani 55,0 (50,5) miljoonaan euroon eli 3,4 (3,2) prosenttiin liikevaihdosta.
Nettovelka suhteessa oikaistuun käyttökatteeseen oli 0,8x (1,3x).
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että osinkoa jaetaan tilikaudelta 2021 32,0 miljoonaa euroa eli 0,8 euroa osakkeelta.
Keskeiset tapahtumat
Helmikuussa Posti uudisti strategiansa. Strategian mukaisesti Posti on tulevaisuudessa moderni ja yhä kannattavampi jakelu- ja logistiikkayhtiö. Postin kasvun ytimessä ovat paketti- ja logistiikkaliiketoiminta Suomessa, Ruotsissa ja Baltiassa kattaen koko jakelu- ja logistiikka-arvoketjun.
Paketti ja verkkokauppa- sekä logistiikkaliiketoiminnan yhteenlaskettu ulkoinen liikevaihto muodosti 62 (59) prosenttia konsernin liikevaihdosta.
Tammi–joulukuussa pakettivolyymi kasvoi Suomessa ja Baltian maissa yhteensä 11 (27) prosenttia.
Posti vastaa kasvavaan kysyntään kehittämällä jatkuvasti palveluverkostoaan. Esimerkiksi pakettiautomaattien määrä kasvoi 12 prosenttia ja yksittäisten lokerojen määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2021.
Osoitteellisten kirjeiden määrä Suomessa jatkoi laskuaan ja laski 8 (16) prosenttia.
Yleispalveluvelvoitteen piiriin kuuluvia lähetyksiä oli 3,3 (3,4) prosenttia kaikista Postin lähetyksistä.
Posti toimitti joulusesongin aikana eli Black Friday ‑viikosta jouluun (viikot 47–51) noin 7,4 miljoonaa pakettia ja noin 16 miljoonaa joulukorttia ja kirjettä.
Elokuussa hyväksyttiin monivuotinen Viestinvälitys- ja Logistiikka-alan työehtosopimus sekä Posti Palvelut Oy:n pakettilajittelijoita koskeva työehtosopimus.
Joulukuussa Posti Group saattoi päätökseen Itella Venäjä ‑liiketoimintaryhmän myynnin. Itella Venäjän myynti tukee Postin strategiaa, jonka mukaan Postin kasvun ytimessä ovat paketti- ja logistiikkaliiketoiminta Suomessa, Ruotsissa ja Baltiassa. Myynnin jälkeen Postilla ei ole toimintaa Venäjällä.
Muuttuva markkinatilanne vaikutti kannattavuuteen vuoden viimeisellä kvartaalilla: pakettivolyymien kasvu tasoittui pandemiaa edeltävälle tasolle, yleinen työvoimapula jatkui, energiahinnat nousivat, ja koronavirustilanteesta johtuvat poissaolot vaativat ylitöitä sekä väliaikaista työvoimaa.
Näkymät vuodelle 2022
Vuonna 2022 Postin liikevaihdon odotetaan pysyvän edellisen vuoden tasolla. Konsernin oikaistun käyttökatteen odotetaan laskevan edellisestä vuodesta vuonna 2022. Vuonna 2021 Postin jatkuvien toimintojen liikevaihto oli 1 595,0 miljoonaa euroa ja oikaistu käyttökate 181,6 miljoonaa euroa.
Mahdollinen inflaation jatkuminen ja korkojen nousu saattavat vaikuttaa kuluttajakysyntään. Muutokset kuluttajakysynnässä vaikuttavat Postin liiketoimintaan, jolla saattaa olla vaikutusta yhtiön tulokseen.
Konsernin liiketoiminnalle on ominaista kausiluonteisuus. Segmenttien liikevaihto ja liiketulos eivät kerry tasaisesti vuoden aikana. Kuluttajapaketeissa ja postipalveluissa ensimmäinen ja viimeinen vuosineljännes ovat tyypillisesti vahvoja, kun taas toinen ja kolmas neljännes ovat heikompia. Postipalvelujen volyymin laskun odotetaan jatkuvan.
Konsernin avainluvut
10-12 2021 | 10-12 2020 | 1-12 2021 | 1-12 2020 | |
---|---|---|---|---|
Liikevaihto*, milj. euroa | 444,2 | 441,8 | 1 595,0 | 1 555,4 |
Oikaistu käyttökate*, milj. euroa | 50,3 | 60,8 | 181,6 | 173,5 |
Oikaistu käyttökate*, % | 11,3 % | 13,8 % | 11,4 % | 11,2 % |
Käyttökate*, milj. euroa | 50,1 | 57,0 | 180,5 | 165,7 |
Käyttökate*, % | 11,3 % | 12,9 % | 11,3 % | 10,7 % |
Oikaistu liiketulos*, milj. euroa | 18,7 | 31,4 | 59,8 | 60,5 |
Oikaistu liiketulos*, % | 4,2 % | 7,1 % | 3,7 % | 3,9 % |
Liiketulos*, milj. euroa | 14,8 | 27,6 | 55,0 | 50,5 |
Liiketulos*, % | 3,3 % | 6,2 % | 3,4 % | 3,2 % |
Tilikauden tulos*, milj. euroa | 10,2 | 20,0 | 38,7 | 25,9 |
Sidotun pääoman tuotto (12 kk)*, % | 8,4 % | 7,7 % | ||
Nettovelka, milj. euroa | 145,0 | 228,7 | ||
Nettovelka / oikaistu käyttökate* | 0,8x | 1,3x | ||
Operatiivinen vapaa kassavirta, milj. euroa | 23,1 | 77,6 | ||
Henkilöstö kauden lopussa* | 21 128 | 19 902 | ||
Henkilöstö keskimäärin*, FTE | 15 316 | 15 108 | 15 042 | 15 113 |
Osakekohtainen tulos, jatkuvat toiminnot, euroa | 0,26 | 0,5 | 0,97 | 0,65 |
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa*** | -1,23 | 0,45 | -0,40 | 0,74 |
Osakekohtainen osinko, euroa | 0,80** | 0,78 | ||
Osingot, milj. euroa | 32,0** | 31,3 | ||
* Jatkuvat toiminnot – Itella Venäjän tulos esitetään lopetettuina toimintoina. ** Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle. *** Joulukuussa Posti Group saattoi päätökseen Itella Venäjä liiketoimintaryhmän myynnin. Itella Venäjän myynnin jälkeen segmentin tulos, mukaan lukien myynnin tulos esitetään lopetettuina toimintoina. Osakekohtainen tulos sisältää konsernin nettotuloksen, mukaan lukien lopetetut toiminnot. |
Toimitusjohtaja Turkka Kuusisto
Vuoden 2021 alussa uudistimme strategiamme. Haastavista olosuhteista huolimatta strategiamme toteutus on alkanut erinomaisesti, mikä näkyy viime vuoden tuloksessamme.
Vuonna 2021 liikevaihtomme kasvoi 2,5 prosenttia 1 595,0 miljoonaan euroon, ja kannattavuus kehittyi vahvasti. Oikaistu käyttökatteemme parani edellisvuodesta 4,7 prosenttia kasvaneen liikevaihdon ja parantuneen operatiivisen tehokkuuden ansiosta, ollen 11,4 prosenttia liikevaihdostamme. Postipalveluiden liikevaihto heikkeni kirjevolyymien laskun jatkuessa, mutta paketti- ja logistiikkapalveluiden kasvava asiakaskysyntä ajoi liikevaihtomme kasvua. Logistiikan kokonaisvolyymit olivat suuret, sillä positiivinen markkinakehitys jatkui logistiikan huippusesongin jälkeen koko vuoden.
Vaikka voimme olla erittäin tyytyväisiä koko vuoden 2021 tulokseen, muuttuva markkinatilanne näkyi viimeisen vuosineljänneksen tuloksessa. Pakettivolyymien kasvu on tasaantunut, ja pandemian aikaisemmissa vaiheissa koettua erittäin voimakasta kasvua ei ole nähtävissä lähitulevaisuudessa. Vuoden viimeisen neljänneksen kannattavuuteen vaikuttivat yleinen työvoimapula, energian hinnannousu sekä koronasta johtuneet poissaolot, jotka vaativat ylitöitä ja tilapäistä työvoimaa. Posti tarkasteli uudelleen arvonlisäverosta vapautettuihin toimintoihin liittyvää laskentamenetelmäänsä ja kirjasi tähän liittyen kertaluonteisen kulun vuoden viimeisen neljänneksen oikaistuun liiketulokseen.
Vuosi 2021 oli tärkeä toimintamme virtaviivaistamisessa ydinliiketoimintojemme ja tulevan kasvun ympärille. Kasvumme moottori on paketti- ja logistiikkapalvelut Suomessa, Ruotsissa ja Baltiassa koko jakelu- ja logistiikka-arvoketjun osalta.
Orgaanisen kasvun lisäksi tarkoituksemme on kasvaa myös yritysostojen kautta. Uskomme, että mahdolliset yritysjärjestelyt tarjoavat meille uusia mahdollisuuksia osaamisemme vahvistamiseen sekä aktiiviseen rooliin nopeasti kasvavilla logistiikkamarkkinoilla. Itella Venäjä ‑liiketoiminnan myynti joulukuussa 2021 oli tärkeä askel, jonka avulla voimme keskittyä strategiamme mukaiseen kasvuun. Aloitimme kuluvan vuoden ostamalla ruotsalaisen logistiikkayritys Veddestagruppenin, joka yhdistetään osaksi Aditro Logisticsia. Aditro Logistics on jakelu- ja logistiikka-arvoketjun palveluiden edelläkävijä Ruotsissa, ja yrityskauppa vauhdittaa muutostamme vahvemmaksi verkkokaupan logistiikkatoimijaksi.
Tuleva vuosi herättää monia kysymyksiä yleiseen tilanteeseen liittyen. Vuonna 2021 inflaatio kiihtyi, ja voimme odottaa tämän vaikuttavan kulutukseen tänäkin vuonna. Koronapandemiaan liittyvät epävarmuustekijät eivät ole kadonneet, ja kuten olemme nähneet, tilanteet voivat muuttua nopeasti. Arvioimme tartuntojen aiheuttavan poissaoloja jatkossakin, samalla, kun meillä on jatkuva tarve uusille työntekijöille.
Menestyksemme muuttuvassa toimintaympäristössä riippuu asiakaslähtöisyydestämme ja kyvystämme työskennellä yhdessä kohti Postin yhteisiä tavoitteita. Minulla on vahva luotto henkilöstöömme ja organisaatioomme, ja tiedän suuntamme olevan oikea. Jatkamme investointeja ja palveluidemme kehittämistä strategiamme jakelu- ja logistiikkapainopisteen mukaisesti.
Kiitän kaikkia postilaisia heidän työstään ja joustavuudestaan viime vuonna, joka oli jälleen poikkeuksellinen ja vaativa. Luotan siihen, että kehitys jatkuu vahvana myös tänä vuonna. Strategiamme antaa toiminnallemme selkeyttä ja suunnan, ja jatkamalla sen järjestelmällistä toteuttamista, meillä on kaikki edellytykset onnistua.